21 Ağustos 2019 Çarşamba

KİTAP MİMİ


Merhabalar,
İrem Can’ın başlattığı kitap miminde, sevgili Bir Günce’nin işaretiyle işte yine karşınızdayım. Kardeşlerime teşekkür ederek soruları cevaplamaya başlıyorum öyleyse;

1) Kitap size ne kattı?
Kitap okumak farkında olsak da olmasak da bize çok şey katıyor aslında. Kitap okuyarak bilgileniyoruz, merak etmeyi, merakımızı gidermeyi, empati kurmayı öğreniyoruz. Gidip göremeyeceğimiz yerlere gidiyor, farklı kültürdeki karakterlerle tanışıyoruz. Kelime dağarcığımızı, anlama kabiliyetimizi geliştiriyoruz. Kitap okurken kaliteli vakit geçirip, güzel bir de rol model oluyoruz.

2) Kitap arkadaş mıdır sizce?
Kesinlikle. Hem de çok sadık bir arkadaş. Gece, gündüz seninle olan, her zaman başucunda duran, içindeki ortamdan, bulunduğun moddan seni çıkarıp başka diyarlara götüren, eğlendiren, düşündüren, şaşırtan, bazen hüzünlendiren yargılamayan, sorgulamayan, kınamayan, küsmeyen, kapris yapmayan en derin bilgileri aşılarken bile böbürlenmeyen, tevazu dolu gerçek bir arkadaş.  

3) Neden kitap okuyorsunuz?
Yerine koyabileceğim daha güzel bir şey olmadığı için olabilir. Hayal dünyamı zenginleştiriyor, ufkumu açıyor, bilgi dağarcığımı, vizyonumu geliştirip olayları ve kişileri daha geniş perspektifle değerlendirmemi sağlıyor. Gündelik hayatta daha fazla çeşitlilikte kelime kullanarak konuşmama, sığ ifadelerden kaçınmama katkı sağlıyor. Duygu durumuma göre seçtiğim kitaplar bana her zaman yarenlik ediyor. Bütün bu kazanımları aynı anda edindirebilen güzel bir kaynak kitap.

4) Kitabı ne sıklıkla okuyorsunuz?
İstediğim sıklıkta olmadığı kesin. Okuyamama ile ilgili bahaneler sıralamayı çok hoş bulmuyorum. İnsan istediği zaman diğer meşguliyetlerden pek ala feragat edip kendine zaman yaratabilir. Eğer kitabı sevmişsem ne kadar kalın olursa olsun kısa sürede okuyup, bitiriyorum. Ama yavan akan kitabı da elimde süründürmeyi çok sevmiyorum. Biraz erteliyor onların beni yeniden davet edeceği zamanı bekliyorum.  Kitapları, bazen bizim seçtiğimize bazen de onların bizi seçtiğine inanıyorum. En asgaride okumakla ilgili yaygın slogana uyduğumu söyleyebilirim; “Her gün en az bir gazete, haftada en az bir dergi, ayda en az bir/iki kitap.”

5) Hangi tür kitapları okuyorsunuz?
İlgimi çeken, merak ettiğim her tür kitabı okurum. Ancak favorilerim öykü, roman, kişisel gelişim, bilim teknoloji vb…

6) Kitap yazmayı düşündünüz mü?
Evet, bu benim en büyük hayalim. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir öykü kitabım var. Şimdilik 17 adet öyküden oluşuyor. Yaklaşık 122 sayfa. Bu yıl bitene kadar bastırabilme hedefi koydum kendime. Dağıtım ağı güçlü olan, dürüst, ilkeli bir yayınevi arayışındayım bir yandan da. (Bu konudaki tavsiyelerinize açığım.) Eğer hayalim gerçekleşirse gelirini Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına bağışlama niyetindeyim.

7) En sevdiğiniz yazar kim?
Yerli; Ahmet Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Muzaffer İzgü, Hasan Ali Toptaş, Ahmet Ümit, Ayfer Tunç, Şermin Yaşar…
Yabancı: Dostoyevski, John Steinbeck, Paul Auster, Charles Dickens…

8) Kitapları ciltler misiniz?
Daha önce böyle bir şey yapmadım. Ama zarar vermeden okumaya çalışırım, çok istemekle beraber beğendiğim cümlelerin altını çizmeye bile kıyamıyorum.

9) Gezi kitaplarını sever misiniz?
Gezi kitapları bol görseliyle birlikte, bilgilendirici ve teşvik edici olması açısından değerli elbette. Fakat almak ve okumak için çaba sarf ettiğimi söyleyemem. Gazetelerin seyahat ekleri güzel oluyor.

10) Kitap alırken kapağına göre mi seçersin?
Ön kapağındaki görselden ziyade arka kapaktaki tanıtım yazılarına göre karar veririm genelde. Çok satanlar listesini takip ederim. Bazen de sıkça tavsiye edilen kitaplara yönelirim. Kitap bloggerlarının bu anlamda değerli bir iş ürettiklerine inanıyorum.

Eğer zamanları varsa bu mimi yapmaları için ben de beş ismi mimliyorum.

Dert Anası Gülhan,
İstiridye Avcısı,
Ebem Kuşağı
Okumak Hayattır
Eğitim Pınarı

Sevgi ve selamlarımla J

42 yorum:

 1. Güzel bir mim verdiğiniz cevaplarla sizleri biraz daha yakından tanımış oluyoruz sevgiler….(¯`v´¯)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Emine'ciğim, bu mimi yaparsan beni çok mutlu edersin :))

   Sil
 2. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Cevaplarınıza bayıldım özellikle 'en derin bilgileri aşılarken bile böbürlenmeyen' demişsiniz kitap için, çok hoşuma gitti. Yayınevleri konusunda benim bir fikrim yok ama yardımcı olabilecek birileri çıkar diye düşünüyorum. Umarım kitabınız dilediğiniz gibi yayınlanır. Merakla bekliyoruz artık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Zeynep'ciğim, seninle temasın güzel bir tılsımı oluyor benim üzerimde. İnşallah bu mimle güzel bir şeylere vesile olursun. Sevgiler canım :))

   Sil
 3. Umarım en kısa zamanda kitabınıza ulaşırız :) elinize sağlık

  YanıtlaSil
 4. Kitabın gelirlerini bağışlamak ne güzel bir fikir. Umarım hedeflediğin gibi yıl sonuna kadar çıkartırsın :)

  YanıtlaSil
 5. Kitap Mimi paylaşımınızı keyifle okudum. Dilerim doğru zamanda kitap bastırıp, okuyucularınızla buluşma imkanınız olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah çokkkkk teşekkür ederim 😊🤚

   Sil
 6. yitik ülke bir dene bakalıms :)

  YanıtlaSil
 7. üstte dediğin tarzda iyi çalışan yayınevleri, doğan kitap, yky, everest, iş bankası. başka yok :) bunlar hak yemiyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Çokkkkk teşekkür ederim Deepcann😍🌷😊🤚

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Zor ama zevkli. Sen de yapar mıydın Müfred😊🤚

   Sil
 9. Kitap mimi çok keyifli bir mimmiş Yıldız'cığım. Bu aralar yine mimler blogları şenlendirmeye başladı. Blogger etkinlikleri oldukça eğlenceli oluyor hem birbirimizi daha yakından tanıyoruz böylelikle. Bu arada kitap ciltletme hakkında soru vardı onu eskiden yapanlar çokmuş. Hatta bizim evde anneannemden kalma bir sürü ciltli kitap var hala. Günümüzde bu işi yapan kaldı mı bilmiyorum ama ben yapmak isterdim açıkçası. Öyle kitaplar hem korunuyor hem daha güzel duruyor kitaplıkta. Teşekkürler canım bu keyifli mim için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin cevaplarını da merakla bekliyor olacağız Gülhancığım 😊🌷🤚

   Sil
 10. Keyifle okudum Yıldız hanım teşekkürler paylaşımınız için.

  YanıtlaSil
 11. Farklı cevapları okumak ve onlardan faydalanmak güzel. Kitap bastırma konusunda işiniz rast gider umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah çokkkkk teşekkür ederim🙏🤚

   Sil
 12. güzel cevaplar güzel etkinlikler sayesinde tanıyoruz birbirimizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Sevdacığım 😊🌷🤚

   Sil
 13. Umarım kitabınızı bastırma konusunda her şey gönlünüzce olur. Cevaplarınız da içten ve güzeldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah çokkkkk teşekkür ederim 😊🤚

   Sil
 14. Kitap sever birinden, kitaplara dair mim okumak keyf verici. Umarım öykülerinizi yayınlarsınız. Bizlerde okuruz. Benimde hayalimdir öykü kitabı çıkarabilmek.Nasip...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah raflarda kitabınızı görüp okumak kısmet olur Yunis Bey. Çok teşekkür ederim ziyaretiniz ve değerli katkınız için.

   Sil
 15. Çok güzel cevaplar Yıldız kızım. Keyifle okudum. Bilhassa kitabın niteliklerini anlattığın paragraf çok hoşuma gitti. Emeğine sağlık, sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ablacığım. Sevgilerimle 😊🌷🤚

   Sil
 16. Ben de kitapları çizmeden okurum.:) Kitap candır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveeetttt kitap candır, canandır😊🌷🤚

   Sil
 17. Çok güzel ve tatlı cevaplar... Teşekkürler! 😍😍😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim İrem. Güzel bir vesile oldun😊🤚

   Sil
 18. Sevgili Yıldız Hanımedfendi, cevaplar çok güzel. Beni de mimlemişsiniz çok duygulandım. Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda davetinize icabet etmeye çalışacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Fatih Bey. Bekliyoruz paylaşımınızı😊🤚

   Sil
 19. Kitaplar her zaman insanın hayatında olmalı. Güzel mimdi canım:)

  YanıtlaSil
 20. Neden kitap okuyorsunuz sorusunun cevabından etkilendiğimi söylemeliyim. Kitap seçimini duygu durumuna göre seçmeniz bana film seçerken hissettiklerimi hatırlattı. Ben de duygu durumuna göre film izlerim genelde. Sadık dostların hakkındaki bu güzel mim için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim bu güzel yorum için 😊🤚

   Sil
 21. Paul Auster benim de çok sevdiğim yazarlardan biri, umarım kitabınız tez vakitte basılır 🙂

  YanıtlaSil
 22. Çok güzel bir mim olmuş canim. Iki aydır pek yoktum artık bol bol gezerim blogları 😊

  YanıtlaSil
 23. ayyy yazar bir arkadaşım olacak yani çok heyecanlı , inşallah basılsın yaaa hadi bakalım bekliyoruz

  YanıtlaSil